Србија убрзала повлачење кредита ЕИБ-а

09.04.2012.
Србија је прошле године остварила рекорд у нивоу повучених кредита од Европске инвестиционе банке у износу од 575 милиона евра, што је више од 80% вредности одобрених зајмова те банке у 2011.

Ова финансијска инстутуција очекује да ће се ниво повучених кредита у наредном периоду повећати, како у Србији тако и у околним земљама. ЕИБ ће наставити у 2012. да финансира пројекте у Србији у сличном износу као претходних пар година, када је годишње одобравано по око 700 милиона евра кредита, казали су 9. марта представници те банке.

ЕИБ је финансијска институција Европске уније, са седиштем у Луксембургу.

ЕИБ очекује да ће се у овој години Србија додатно повећати повлачење раније одобрених кредита пошто су пројекти спремни за реализацију. Тако се  половином године очекује повлачење новца за градњу деоница на аутопуту према граници са бугарском и на јужном делу Коридора 10, а ускоро се очекује и део апекс (АПЕX) кредитне линије за мала и средња предузећа од 100 милиона евра, као и 70 милиона евра за развој науке и истраживања.

Банка је у 2011. глобално пласирала зајмове од 61 милијарде евра. Од тога је највећи део 54 милијарде пласиран у ЕУ, а 7 милијарди ван ЕУ. У оквиру портфеља који је пласиран ван ЕУ приоритет има финансирање земаља које су у претприступној фази, а нарочито земље Западног Балкана.

Проценат повучених средстава повећава се у односу на износ одобрених кредита што значи да се убрзава реализација кредита.

Примера ради, у 2009. је одобрено 1,256 милијарди евра, али је повучено само 371 милион евра. У наредној 2010. одобрено је 910 милиона евра, а повучено 585 милиона евра, да би у 2011. проценат повлачења новца био још већи: од 1,034 милијарде потписаних уговора о кредитима, земље Западног Балкана повукле су рекордних 859 милиона евра што је 83% одобрених зајмова.

ЕИБ са Србијом у 2011. години потписала уговоре вредне 711 милиона евра, а повучено је 576 милиона евра кредита, што значи да је Србија у 2011. повукла две трећине од укупног износа ЕИБ кредита повучених на Западном Балкану.

Циљ банке је да се што више потписаних уговора искористи и да се спречи застој у реализацији кредита.

Банка је 16. фебруара најавила да планира да смањи обим позајмица да би задржала највиши кредитни рејтинг. За ову годину планирано је смањење за више од 10 милијарди евра, на 50 милијарди.

Поред тога, приоритети банке на Западном Балкану се виде и томе да је 49% кредита намењених  за подршку индустрије, при чему је добар део издвојен за подрушку изградњи фабрике Фиат Аутомобили Србија (уз мала и средња предузећа која долазе као кооперанти са том фабриком), као и за подршку инфраструктурних пројеката, нарочито за енергатску ефикасност.