Позив за достављање пројектних идеја које имају потенцијал пројеката за финансирање из зеленог климатског фонда

Рок: 
16. август 2019. године
Институција: 
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, у сарадњи са Програмом Уједињених нација за животну средину (UN Environment - UNEP)

Позивају се све заинтересоване стране да доставе пројектне идеје које воде смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште (митигација) и/или прилагођавању на измењене климатске услове (адаптација).

Достављене пројектне идеје морају бити:
1.    У складу са националним приоритетима - секторским политикама и законодавством;
2.    Једино оствариве уз финансијску помоћ ЗКФ-а - не могу да остваре финансијску помоћ из других извора или су је делимично остварили/у поступку су остваривањ, а неопходна су средства ЗКФ-а за њихову потпуну реализацију. Ово треба детаљно објаснити.

Пројектне идеје могу бити инфраструктурни захтеви, али и пројекти јачања капацитета односно тзв, Readiness пројекти.

Изабране пројектне идеје биће саставни део Националног програма приоритета за финансирање из ЗКФ-а. Национални програм је до сада препознао као приоритетне области:
- Повећање енергетске ефикасности у зградарству;
- Одрживу мобилност, са посебним фокусом на промовисање коришћења електричних и хибридних возила и развој мреже станица за пуњење из обновљивих извора енергије; и
- Прилагођавање сектора пољопривреде на измењене климатске услове, уважавајући потенцијале шума и водних ресурса.  

У начелу, поред наведених, пројектне идеје могу подразумевати:
1.    У области митигације: повећање енергетске ефикасности  у зградама, повећање енергетске ефикасности при производњи, дистрибуцији и потрошњи електричне и топлотне енергије, коришћење обновљивих извора енергије за производњу електричне и топлотне енергије, подстицање иновативних и промотивних пројеката, подстицање производње биогорива и пласирање на тржиште, и замена коришћења електричне енергије за производњу санитарне топле воде.
2.    У области адаптације: повећање ефикасности система, примена најбољих расположивих техника, унапређење мониторинга и других неинвестиционих мера, унапређење коришћења природних ресурса и увођење праксе адаптивног управљања.  
Кључни услов је да пројектне идеје буду у складу са националним приоритетима, значајни за постизање обавеза Републике Србије према Споразума из Париза, и захтевима и условима Зеленог климатскоф фонда.
 
Право да учествују у јавном позиву имају све заинтересоване стране, укључујући министарства, локалне самоуправе, државне институције, јавна предузећа, као и приватне компаније и невладине организације.

Опширније