Poziv za dostavljanje projektnih ideja koje imaju potencijal projekata za finansiranje iz zelenog klimatskog fonda

Rok: 
16. avgust 2019. godine
Institucija: 
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UN Environment - UNEP)

Pozivaju se sve zainteresovane strane da dostave projektne ideje koje vode smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte (mitigacija) i/ili prilagođavanju na izmenjene klimatske uslove (adaptacija).

Dostavljene projektne ideje moraju biti:
1.    U skladu sa nacionalnim prioritetima - sektorskim politikama i zakonodavstvom;
2.    Jedino ostvarive uz finansijsku pomoć ZKF-a - ne mogu da ostvare finansijsku pomoć iz drugih izvora ili su je delimično ostvarili/u postupku su ostvarivanj, a neophodna su sredstva ZKF-a za njihovu potpunu realizaciju. Ovo treba detaljno objasniti.

Projektne ideje mogu biti infrastrukturni zahtevi, ali i projekti jačanja kapaciteta odnosno tzv, Readiness projekti.

Izabrane projektne ideje biće sastavni deo Nacionalnog programa prioriteta za finansiranje iz ZKF-a. Nacionalni program je do sada prepoznao kao prioritetne oblasti:
- Povećanje energetske efikasnosti u zgradarstvu;
- Održivu mobilnost, sa posebnim fokusom na promovisanje korišćenja električnih i hibridnih vozila i razvoj mreže stanica za punjenje iz obnovljivih izvora energije; i
- Prilagođavanje sektora poljoprivrede na izmenjene klimatske uslove, uvažavajući potencijale šuma i vodnih resursa.  

U načelu, pored navedenih, projektne ideje mogu podrazumevati:
1.    U oblasti mitigacije: povećanje energetske efikasnosti  u zgradama, povećanje energetske efikasnosti pri proizvodnji, distribuciji i potrošnji električne i toplotne energije, korišćenje obnovljivih izvora energije za proizvodnju električne i toplotne energije, podsticanje inovativnih i promotivnih projekata, podsticanje proizvodnje biogoriva i plasiranje na tržište, i zamena korišćenja električne energije za proizvodnju sanitarne tople vode.
2.    U oblasti adaptacije: povećanje efikasnosti sistema, primena najboljih raspoloživih tehnika, unapređenje monitoringa i drugih neinvesticionih mera, unapređenje korišćenja prirodnih resursa i uvođenje prakse adaptivnog upravljanja.  
Ključni uslov je da projektne ideje budu u skladu sa nacionalnim prioritetima, značajni za postizanje obaveza Republike Srbije prema Sporazuma iz Pariza, i zahtevima i uslovima Zelenog klimatskof fonda.
 
Pravo da učestvuju u javnom pozivu imaju sve zainteresovane strane, uključujući ministarstva, lokalne samouprave, državne institucije, javna preduzeća, kao i privatne kompanije i nevladine organizacije.

Opširnije