ПМФ из Новог Сада освојио први координаторски пројекат у вези са климатским променама вредан 900.000 ЕУР

09.09.2020.

Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду ће у наредне три године реализовати значајан научноистраживачки пројекат у вредности од око 900.000 ЕУР, у вези са проучавањем хидро-метеоролошких екстрема, поплава и суша.

- Проучавање хидрометеоролошких екстрема је због своје сложености од посебног значаја за југоисточну Европу. Предвиђања нам говоре да услед климатских промена долази до промена хидролошког циклуса, што би могло да доведе до повећаног ризика од поплава - каже руководилац ЕXтремеЦлимТwин пројекта др Биљана Басарин са Департмана за географију, туризам и хотелијерство (Kатедра за физичку географију).

Kако се додаје на сајту факултета, памтимо да је неколико разорних поплава у централној Европи током последњих 20 година проузроковано управо екстремним падавинама:

- Сложеност односа између атмосферских услова, екстремних падавина и поплава, заједно са уоченим растућим трендовима, указују на неопходност унапређивања науке и изградње истраживачких капацитета у овој области и у Србији.

Губици услед екстремних климатских и хидролошких догађаја износили су 453 млрд ЕУР, у просеку 12 млрд ЕУР годишње, 79.200 ЕУР по квадратном километру или 811 ЕУР по становнику.

Природно-математички факултет је препознао ову потребу и предлогом пројекта успешно конкурисао на позив из Оквирног програма Европске уније за истраживање и иновације под називом Хоризонт 2020 (H2020-WIDESPREAD-2020-5 Тwinning).

Предлог пројекта је оцењен са максималних 15 поена као најбољи из Србије. Пројекат ће се реализовати под називом "Тwinning for the advancementof data-driven multidisciplinary research into hydro-climatic extremes to support risk assessment and decision making" (ЕxtremeClimTwin), и Природно-математичком факултету и партнерима обезбеђује скоро 900.000 ЕУР за изградњу истраживачких капацитета у области откривања и описа екстремних хидро-климатских догађаја.

Партнери ПМФ-а на овом пројекту су три изврсне истраживачке институције из ЕУ: компанија Climate Risk Analysis из Немачке, Loughborough University из Велике Британије и Centre for International Climate Research из Норвешке.

ЕУ партнери ће путем обуке за чланове истраживачког тима са ПМФ-а пренети знање и истраживачке вештине.

- Умрежавање с ЕУ партнерима ће се остваривати на свим нивоима, а таква размена знања је свакако на корист свих учесника у пројекту, шире научне заједнице и свакако, због актуелности проблема, многих заинтересованих страна из неакадемског сектора. Пројекат је значајан и за неговање потенцијала младих истраживача ПМФ-а и стратешко повезивање факултета с међународним истраживачким институцијама кроз одржива партнерства и трансфер знања, резултата и научних методологија - наведено је.

Пројекат креће од 1. новембра 2020. и трајаће 36 месеци.

Извор: Е капија