Насеље Бангладеш у Новом Саду предвиђено за потпуну реконструкцију и озелењавање - У плану рушење постојећих и изградња "типских" кућа

02.06.2020.

Насеље Бангладеш у Новом Саду могло би да буде потпуно преуређено, а Планом генералне регулације предвиђа се рушење постојећих објеката и изградња нових.
 
Насеље Бангладеш настало је седамдесетих година трансформацијом објеката некадашње фарме. С обзиром на то да се становништво насеља углавном бави прикупљањем секундарних сировина, депоније и одлагалишта прикупљених материјала захватиле су и крајни југоисточни део парцеле.
 
Kако се наводи, стање објеката у насељу је изузетно лоше и став грађевинске инспекције је да је најбоље решење потпуна замена постојећих и изградња нових објеката.
 
- Уклањање постојеће дотрајале структуре насеља Бангладеш мора се реализовати сукцесивно, пратећи градњу стамбених објеката и пресељење становништва у исте - наводи се у документу који је Градска управа за урбанизам и грађевинско земљиште у Новом Саду изложила је на поновни јавни увид.
 
За изградњу насеља ће, препоручује се типски модел породичне куа за сваки од стамбених објеката планира се сопствени дворишни простор, према унутрашњости блока, односно уз фасаду објекта која није улична.
 
Унутар насеља се планира и изградња пешачких стаза како би се остварила добра повезаност различитих делова насеља, али и приступ свим појединачним дворишним просторима.
 
Није дозвољена било каква изградња на затрављеним зеленим површинама уз сервисне саобраћајнице, преко којих се приступа стамбеним објектима.
 
На неизграђеним деловима простора у оквиру намене социјалног становања, између вишенаменских објеката и објеката са стамбеном наменом, планира се централни јавни простор.
 
- Централни јавни простор планира се као богато озелењена површина, опремљена парковским мобилијаром и реквизитима за игру деце, партерно уређена на начин који омогућује вишенаменско коришћење - пише у нацрту одлуце о изменама и допунама Плана генералне регулације насељеног места на локалитету Бангладеш.
 
Уз северозападну и југоисточну границу локалитета, планиране су сабирне улице којима ће се овај простор повезати са Руменачким путем, а у оквиру попречних профила ових улица, планирани су двосмерни коловози, тротоари и зеленило са дрворедима.
 
Снабдевање топлотном енергијом ће се одвијати из гасификационог система града, изградњом дистрибутивне мреже од мреже на Руменачком путу до локалитета, а делом је могуће и коришћењем обновљивих извора енергије – постављањем соларних колектора на кровним и фасадним површинама објеката за искоришћење сунчеве енергије или уградњом топлотних пумпи, вертикалних и хоризонталних сонди за искоришћење (хидро) геотермалне енергије.
 
Јавну увид траје до 1. јуна 2020. године у просторијама ЈП Урбанизам у Новом Саду.