На основу протокола о сарадњи Града Новог Сада и Европске банке за обнову и развој, потписаног крајем августа, а везано за концепт ''Green City'', куповину нових аутобуса за ЈГСП, и решавање питања ЈП СПЦ ''Војводина'', данас је у Градској кући презентована студија реконструкције СПЕНС-а и унапређења енергетске ефикасности тог објекта.
- Нисам случајно пре око годину дана отворио тему СПЕНС-а, и то са једном радикалном опцијом, како бих пробудио целокупну јавност, и видите да смо данас далеко отишли. Мешовита стручна комисија међународних и домаћих експерата, уз подршку гранта Европске банке за обнову и развој према Граду, представила је анализу енергетске ефикасноти, постојећег стања пројектно-техничке документације, стања постојећих делова објекта, као и бенефит анализу понуђених модела реконструкције објекта. Ми ћемо за две недеље имати финалну верзију анализе која ће нас усмерити на то шта је најважније и најхитније да радимо, и како да то финансијски изведемо. Очигледно је да је тренутно најугроженији затворени базен, и ова комисија сматра да се хитно мора кренути у његову реконструкцију, не чекајући даље стратешке потезе око СПЕНС-а. За то је већ припремљена пројектно-техничка документација, и ми ћемо кренути у реконструкцију базена, али водећи рачуна о свим садржајима који се тамо реализују, као што су рекреативно пливање, школа пливања, тренинзи клубова. Паралелно с тим спроводићемо активности сложеног процеса комплетне реконструкције објекта која подразумева обнову крова, фасадног омотача, степеништа, улазних и излазних праваца, топлотно-расхладно-вентилационог система и замену расвете – нагласио је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.
Како је рекао, циљ је да се добије функционалан, у доброј мери самоодржив, енергетски ефикасан објекат за наредних 40-50 година, те да буде примамљивији људима из бизниса који изнајмљују локале, али и да се конципира другчији садржај првог и другог спрата.
- Као што смо помињали, идеја је да ту буде Центар за изучавање вештачке интелигенције за Војводину, затим део Дечје библиотеке, јер су мали капацитети у Дунавској улици и друго. Брзо ћемо кренути у израду пројектно-техничке документације за комплетну реконструкцију зграде, и очекујемо да ћемо добити добре услове, и могуће нове грантове Европске банке, око припреме тендера, надзора и сл. Реч је о дугорочном процесу, и циљ нам је да, ко год сутра буде водио Град, коначно зна шта је тачно потребно за решавање питања СПЕНС-а, а кроз тај објекат и данас прође од 5 до 15 хиљада људи дневно – рекао је Вучевић.
Градоначелник је такође истакао да је ЈГСП расписало јавни позив за набавку најмање још 30 аутобуса, и то не рачунајући оних сто за које је Град обезбедио средства из буџета.
- Драго нам је што смо у могућности да помогнемо да Град Нови Сад реши једно од приоритетних питања, односно реконструкцију СПЕНС-а, а важно је истаћи да постоји могућност да се у том процесу користе обновљиви извори енергије, соларни панели, те да се искористи геотермички потенцијал, и ту могућност сада треба да размотри Град Нови Сад . изјавила је диркторка ЕБРД за Западни Балкан Зузана Харгитаи.
Према речима градоначелника тренутно нема финалног пројектно-техничког документа који би прецизирао износ потребан за реконструкцију СПЕНС-, а према грубим проценама реч је о суми од 27 до 34 милиона евра. Такође, процене су да би, након реконструкције, уштеда у одржавању градског спортског и пословног центра, била од 50 до 60 посто.
Нови Сад, 5. новембар 2019. године