"Upućivanje radnika u okviru pružanja usluga: unapređenje administrativne saradnje i pristupa informacijama"

Rok: 
9. jun 2017. godine
Institucija: 
Program Evropske unije za zapošljavanje i socijalne inovacije

Ovaj poziv namerava da podrži razumevanje postojećih, kao i novih izazova Komisije i država članica u razvijajnju inicijativa u oblasti Upućivanja radnika u okviru pružanja usluga i poštenoj radnoj agendi.

Pravilno funkcionisanje administrativne saradnje između država članica i bolji pristup informacijama o važećim odredbama i uslovima zapošljavanja na transparentan i pristupačan način, od suštinskog su značaja za pravilnu primenu, sprovođenje i primenu Direktive. (Misli se na sledeću Direktivu: DIRECTIVE 96/71/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL, concerning the posting of workers in the framework of the provision of services, prim. prev.)

Opšti ciljevi su da se 1) dodatno poboljša transnacionalna administrativna saradnja između nacionalnih nadležnih organa i socijalnih partnera koji su uključeni u praćenje i pravilnu primenu Direktive o upućivanje radnika u okviru pružanja usluga i direktive za njeno sprovođenje; 2) poveća međusobno poverenje među akterima, uključujući promovisanje zajedničkih aktivnosti između socijalnih partnera na različitim nivoima, razmenu relevantnih zvaničnika i sprovođenje obuka; kao i 3) poveća osnovu dokaza, kako kvalitativne, tako i kvantitativne prirode, te evaluaciju prvobitnih informacija i podataka koji se tiču različitih dimenzija Upućivanja radnika u okviru pružanja usluga.

Da bi se postigao cilj, namera je ovog poziva za podnošenje predloga da se finansiraju inicijative transnacionalne saradnje koje pokrivaju najmanje 7 kvalifikovanih zemalja.

Specifični ciljevi ovog poziva za podnošenje predloga projekata su sledeći:
a) promovisanje transnacionalne saradnje između državnih organa i zainteresovanih strana, uključujući promociju upotrebe IMI – ja (i Informacionog sistema unutrašnjeg tržišta, prim. prev.) i razmene iskustava i najboljih praksi u tom pogledu.
b) povećanje pristupačnosti, transparentnosti i kvaliteta informacija koje se odnose na uslove zapošljavanja koje treba da se poštuju i postojeće prakse u državama članicama za praćenje i sprovođenje Direktive o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga ;
c) unapređenje dokaza kroz prikupljanje i procenu originalnih podataka, analize i informacije koje su specifične za proces upućivanja, uključujući saradnju između univerziteta kroz različite discipline, istraživačke centre i institute, i zainteresovanih strana.

Sledeće aktivnosti mogu biti sufinansirane:
a) saradnja: razvoj novih ili poboljšanje postojećih oblika razmene, stručnih ocena i / ili
programe obuke (na primer zajedničke posete, zajedničke inspekcije, kratke aktivnosti obuke) između zvaničnika nadležnih državnih organa i / ili između relevantnih socijalnih partnera i zainteresovanih strana u kontekstu praćenja usaglašenosti sa i primenom važećih pravila u odnosu na upućivanje radnika, uključenih i u podugovaračke lance, i / ili administrativne saradnje i uzajamne pomoći, uključujući i upotrebu Informacionog sistema unutrašnjeg tržišta (IMI).
b) Informacije: razvoj ili nadogradnja onlajn platforme za prikupljanje i širenje kvaliteta, user-friendly, i specifičnih informacija usmerenih na radnike i / ili preduzeća u vezi sa uslovima rada koji se odnose na upućene radnike, procedure i uslovi koje moraju da poštuju preduzeća u različitim državama članicama, i druge relevantne informacije za upućivanje radnika u kontekstu pružanja prekograničnih usluga.
c) znanje: razvoj zajedničkih istraživačkih projekata o različitim dimenzijama o upućivanju radnika u kontekstu transnacionalnog pružanja usluga i širenja rezultata kroz ciljane strategije propagande, kako u naučnoj oblasti, tako i u specijalizovanoj i opštoj štampi.

Pravna lica, propisno osnovana i registrovana, u sledećim zemljama su kvalifikovana za vodeće aplikante i ko-aplikante:
- Države članice EU;
- Island i Norveška u skladu sa Sporazumom za EIP;
- Albanija, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, Crna Gora, Srbija i Turska.

Da bi se kvalifikovali, vodeći aplikanati, ko-aplikanati i povezana lica moraju pripadati jednoj od sledećih kategorija:
- јavne uprave;
- međunarodne organizacije;
- neprofitne organizacije (privatne ili javne);
- istraživački centri / instituti;
- ustanove visokog obrazovanja;
- organizacije civilnog društva,
- organizacije socijalnih partnera na evropskom, nacionalnom ili regionalnom nivou.

Ukupan budžet namenjen za EU sufinansiranje projekata u okviru ovog poziva je procenjen na EUR 2.700.000,00.

Ovaj poziv zahteva od aplikanata da obezbede široku geografsku pokrivenost i uspostave srazmeran konzorcijum, kao i da se bave širokim spektrom aktivnosti. Tako, radi ilustracije, Komisija očekuje da će dodeliti 6-8 donacija.

Komisija zadržava pravo da ne distribuira sva sredstva koja su joj na raspolaganju, ili da poveća budžet, ukoliko dodatna sredstva postanu dostupna.

Opširnije