Lokalne samouprave i udruženja koji rade zajedno na zajedničkoj temi u dugoročnoj perspektivi, mogu da razviju mreže gradova da bi saradnju učinili održivijom. Ispostavilo se da je umrežavanje lokalnih samouprava bazirano na zajedničkim interesima važno sredstvo za omogućavanje razmene dobre prakse. Evropska komisija podržava razvoj onih mreža koje su važne za obezbeđenje strukturirane, intenzivne i višestruke saradnje, i samim tim doprinose maksimiziranju uticaja Programa.
Očekuje se da mreže gradova:
- integrišu niz aktivnosti oko teme koja je u zajedničkom interesu, tako da budu u kontekstu ciljeva Programa i višegodišnjih prioriteta
- imaju definisane ciljne grupe za koje su odabrane teme naročito relevantne, i uključuju članove društva koji su aktivni u predmetnoj oblasti (eksperti, lokalna udruženja, građani na koje se odnosi tema itd.)
- služe kao osnova za buduće inicijative i projekte između gradova koji su uključeni u mrežu.
Aplikanti mogu da budu: gradovi i opštine ili njihovi odbori ili mreže, drugi nivoi lokalnih i regionalnih vlasti, udruženja lokalnih vlasti, neprofitne organizacije koje predstavljaju lokalne vlasti. Pored navedenih, ulogu partnera mogu da uzmu i neprofitne organizacije civilnog društva. Projekat mora da uključuje lokalne samouprave iz najmanje 4 dozvoljene države, od kojih najmanje jedna mora da bude članice Evropske unije.
Maksimalna vrednost granta po projektu iznosi 150.000 EUR po projektu. Maksimalno trajanje projekta je 24 meseca. Moraju se organizovati najmanje 4 događaja po projektu.