Međunarodna konferencija „Inovativne tehnologije pametnih elektroenergetskih sistema - IEEE PES ISGT Europe 2022“ koja se organizuje pod okrilјem najvećeg svetskog udruženja stručnjaka u oblasti tehnike IEEE Power & Energy Society i Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu počela je danas u Master centru Novosadskog sajma. Reč je o najvećem i najznačajnijem evropskom naučnom skupu na temu elektroenergetskih sistema koji, u periodu od 10. do 12. oktobra u Novom Sadu, okuplјa preko 300 najuglednijih naučnika i istraživača iz 50 država sveta.
Svečanom otvaranju Konferencije prisustvovao je zamenik gradonačelnika Novog Sada Milan Đurić koji je pozdravlјajući prisutne istakao da su sistemi električne energije danas važna i aktuelna tema i da ne postoji bolјi trenutak za održavanje stručnog skupa koji će na jednom mestu okupiti učesnike iz 50 zemalјa sveta i gde će na teme iz oblasti modernizacije elektroenergetskih mreža govoriti najveći naučnici iz ove oblasti.
- Novi Sad je, nakon Mančestera, Berlina, Kopenhagena, Ljublјane i još nekih evropskih gradova, domaćin dvanaeste po redu najznačajnije evropske konferencije koja se bavi primenom pametnih mreža. To ima smisla jer je upravo naš grad prepoznat kao IT centar Srbije, grad koji u cilјu konstantnog unapređivanja kvaliteta života svojih stanovnika strateški razmišlјa i spremno unapređuje svoje funkcionisanje u okviru koncepta „Smart siti“. Kako bi se pripremili za vremena koja dolaze, moramo biti spremni da prihvatamo napredne tehnologije. Naš cilј je da kontinuirano unapređujemo funkcionisanje Novog Sada, prateći razvoj novih tehnologija, i zato smo počeli izradu novog sveobuhvatnog strateškog dokumenta Nacrta strategije "Pametan Grad Novi Sad - Smart siti“. Ta strategija će dati smernice za dalјi razvoj grada u budućnosti, i one će biti integrisane u okviru Plana razvoja grada do 2030. godine. To će nam omogućiti adekvatniji način upravlјanja izgrađenom infrastrukturom, saobraćajem, upravlјanjem vodom, otpadnim vodama, samim otpadom, potrošnjom električne energije, javnom rasvetom, ali i monitoring, kao određenu vrstu nadzora. Naša akademska zajednica, u sinergiji sa privredom, imaće klјučnu ulogu u tom procesu - izjavio je Milan Đurić.
Događaju su prisustvovali i dekan Fakulteta tehničkih nauka prof. dr Srđan Kolaković, potpredsednik svetskog udruženja IEEE PES mr Vejn Bišop, direktor kompanije Schneider Electric Hub dr Dragolјub Damlјanović, predsednik udruženja IEEE Serbia&Montenegro prof. dr Boris Dumnić, predsedavajući IEEE PES ISGT Europe 2022 prof. dr Luka Strezoski i državna sekretarka u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Marijana Dukić Mijatović koja je otvorila Konferenciju. Ona je, tom prilikom, izrazila zadovolјstvo što se Konferencija iz oblasti energetike koja je veoma važna danas, u aktuelnoj geopolitičkoj situaciji organizuje baš pod okrilјem Fakulteta tehničkih nauka.
- Ministarstvo snažno podržava ovakve naučne skupove, ulažemo mnogo u nauku, u izgradnju naučnotehnoloških parkova, instituta, pravimo nove okvire za finansiranje naučnika i zato i ne čudi podatak da se naša država popela na lestvici inovativnosti u svetu- istakla je prof. dr Marijana Dukić Mijatović
Direktor kompanije Schneider Electric Hub dr Dragolјub Damlјanović naglasio je da se u Novom Sadu, u kompaniji Schneider Electric proizvodi softver za pametne mreže koji se koristi u celom svetu već 20 godina.