Predmet subvencija:
Pravilnikom o podsticajima za podršku investicijama u primarnu poljoprivrednu proizvodnju definisana su bespovratna sredstva koja se mogu dobiti za izgradnju novih objekata za skladištenje žitarica, silosa i podnih skladišta kao i nabavku nove opreme za objekte namenjene skladištenju žitarica.
Bespovratna sredstva se mogu dobiti za :
Izgradnju novih objekata silosa i podnih skladišta
Nabavka nove opreme za objekte namenjene skladištenju žitarica (silose i podna skladišta): silosni termometri, silosni fini aspiratori, silosni grubi aspiratori, aparati za određivanje mikotoksina, uređaji za hlađenje žitarica, NIT analizatori za proteine sa kalibracijom, uređaji za broj padanja sa laboratorijskim mlinom, uređaji za određivanje sadržaja primesa, sušare.
Subvencionisanje cene izgradnje silosa i podnih skladišta iznosi 40-55% od iznosa cene bez PDV-a.
Iznos podsticaja zavisi od toga da li se korisnik podsticaja nalazi u marginalnom području sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi ili ne. Ukoliko se korisnik podsticaja nalazi u marginalnom području, iznos podsticaja je 55% od cene bez poreza.
Spisak marginalnih područja možete pronaći na http://subvencije.rs/zakoni-pravilnici-uredbe/pravilnici/pravilnik-o-odr...
Pravo na podsticaje ima:
1) fizičko lice – nosilac registrovanog komercijalnog porodičnog
poljoprivrednog gazdinstva;
2) preduzetnik;
3) pravna lica: privredno društvo, zemljoradnička zadruga i srednja škola
Granica za površinu zemljišta kada je zahtev za podsticaje u pitanju je maksimalno 50 ha prijavljeno pod biljnom kulturom za koju se oprema koristi. Ovo važi samo za fizička lica, srednje škole i naučno-istraživačke organizacije.
Najviši ukupni iznos podsticaja po podnosiocu zahteva je 6,000,000.00 dinara.
Dodatni uslovi za izgradnju silosa i podnih skladišta:
U Registru ima upisano poljoprivredno zemljište pod proizvodnjom biljnih kultura
Katastarske parcele i objekat koji su predmet investicije za koju se podnosi zahtev u njegovom vlasništvu ili ako na njima ima pravo zakupa, odnosno korišćenja na osnovu ugovora zaključenog sa zakupodavcem: fizičkim licem ili crkvom i verskom zajednicom ili jedinicom lokalne samouprave ili ministarstvom nadležnim za poslove poljoprivrede na period zakupa, odnosno korišćenja od najmanje pet godina počev od kalendarske godine za koju se podnosi zahtev za korišćenje podsticaja.
Nepokretnosti koje su predmet zakupa ne mogu imati upisane druge terete, osim predmetnog zakupa;
Predmet investicije vezan za proizvodnju odgovarajuće vrste biljnih kultura, na poljoprivrednom zemljištu – za fizičko lice, srednje škole i naučnoistraživačke organizacije;
Registrovana pretežna delatnost u Registru privrednih subjekata – skladištenje žitarica, odnosno ako tu delatnost ima kao jednu od delatnosti navedenih u osnivačkom aktu – za preduzetnike, privredno društvo i zemljoradničku zadrugu.
Predmetna oprema i mehanizacija mora biti kupljena u periodu od 16.oktobra prethodne kalendarske godine do 15. oktobra tekuće godine.
Iznos pojedinačnog računa kao i iznos za svaku pojedinu stavku na računu mora biti veći od 50,000.00 dinara.
Zahtev za korišćenje podsticaja podnosi se Upravi za agrarna plaćanja za svaku kalendarsku godinu, u periodu od 15. aprila do 15. oktobra tekuće godine.
Za korisnike sa teritorije AP Vojvodine neophodna je potvrda od strane Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo da podnosilac zahteva za podsticaje nije dobio subvencije,bespovratna sredstva ili donaciju po istom osnovu za predmetnu opremu i mehanizaciju.
Još jedna novina je i potvrda od strane lokalne samouprave(grada ili opštine) da podnosilac zahteva za podsticaje nije dobio subvencije,bespovratna sredstva ili donaciju po istom osnovu za predmetnu opremu i mehanizaciju.
Čitko popunjen i potpisan odnosno overen obrazac zahteva sa propisanom dokumentacijom dostavlja se u zatvorenoj koverti, na adresu:
Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine – Uprava za agrarna plaćanja, Bulevar kralja Aleksandra 84,11050 Beograd, sa naznakom: „Zahtev za korišćenje podsticaja za podršku investicijama u primarnu proizvodnju biljnih kultura